درمان واریس

اسکلروتراپی در درمان واریس معجزه میکند!!

درمان واریس به روش اسکلروتراپی
دسته‌بندی جراحی
نویسنده iraniseo
زمان مطالعه
تاریخ انتشار ۱۳ خرداد ۱۴۰۳

یکی از مشکلاتی که بیماران درگیر آن هستند، مشکل زیبایی است که با وجود رگ‌های واریس پاهای خود را زیبا احساس نمیکنند، در نتیجه به دنبال معجزه درمان واریس آن هم به روش اسکلروتراپی هستند. در ادامه با هم به بررسی این موضوع می پردازیم که آیا معجزه ای برای درمان واریس پا وجود دارد؟

آیا ادعای درمان‌های معجزه‌آسا درست هستند؟

تعداد بسیاری از درمان‌های معجزه‌آسا و تبلیغات جعلی از پمادها و مرهم‌ها تا مکمل‌های ویتامینی وجود دارند که مدعی برطرف کردن وریدهای واریسی هستند. برخی از آن‌ها ممکن است باعث تسکین کوتاه‌مدت علائم (مانند کاهش تورم) شوند اما نمی‌توانند مشکل را برطرف کنند. حقیقت این است که وریدهای واریسی به خودی خود، بهبود نمی‌یابند. برای بازگشت جریان خون طبیعی به این وریدها، مداخلات پزشکی لازم است، و بهترین کار برای درمان مراجعه به دکتر واریس در غرب تهران است.

 

درمان‌های پزشکی برای ورید‌های واریسی چیست؟

اکنون بهترین زمان برای درمان وریدهای واریسی شما به روش اسکلروتراپی ست. درمان‌های موجود از همیشه بهتر هستند و اکثر آن‌ها نیازی به بستری ندارند. درمان‌های تهاجمی و دردناک واریس به گذشته پیوسته‌اند. روش‌های جدید شامل بستن ورید دچار بیماری است تا مسیر خون به سمت وریدهای دیگر هدایت شود و رگ کاملاً بهبود یابد. در یکی از این روش‌ها از چسپ پزشکی برای بستن دائمی ورید واریسی استفاده می‌شود. پس از آن، ورید سفت می‌شود، بهبود می‌یابد و سپس توسط بدن جذب می‌شود. بیماران دچار از کارافتادگی نمی‌شوند و حتی راه رفتن پس از این روش، تشویق می‌شود.

یکی دیگر از روش‌ها، استفاده از محلول‌های صلب‌کننده است که با راهنمایی فراصوت به درون رگ بیمار تزریق می‌شوند و پس از تخریب دیوارۀ رگ، همانند چسپ پزشکی باعث بسته‌شدن رگ می‌شوند. مسیر خون به رگ‌های نزدیک منتقل می‌شود و ورید بیمار، حل‌شده و پس از جذب تدریجی توسط بدن، ناپدید می‌شود.

یکی دیگر از روش‌ها، سوزاندن لیزری درون‌وریدی (EVLA) است. در این روش نیز، با راهنمایی فراصوت، یک رشتۀ لیزری درون رگ بیمار قرار می‌گیرد و سپس لیزر فعال می‌شود و باعث ایجاد واکنش در دیوارۀ رگ می‌شود که منجر به تخریب و بسته‎شدن آن می‌شود. مجدداً مسیر خون به سایر رگ‌ها منقل می‌شود و ورید بیمار بهبود می‌یابد و جذب می‌شود.

نکات مهم درباره ی درمان واریس

  • درمان‌های خانگی و ادعاهای جعلی معمولاً بقدری خوب به نظر می‌رسند که نمی‌توانند واقعی باشند.
  • وریدهای واریسی به خودی خود بهبود نمی‌یابند و مداخلۀ پزشکی لازم است تا نه تنها علائم، بلکه علت نیز درمان شود.
  • رایج‌ترین درمان‌های ما برای وریدهای واریسی شامل انسداد با چسپ پزشکی، درمان با راهنمایی فراصوت و سوزاندن لیزری درون‌وریدی است.

عوامل خطر در روند درمان واریس با اسکلروتراپی

موارد زیر ممکن است باعث افزایش خطر ایجاد وریدهای واریسی شوند:

  • سن. افزایش سن باعث فرسودگی دریچه‌های عروقی می‌شود که به کنترل جریان خون کمک می‌کنند. در نهایت، این فرسودگی باعث می‌شود که مقداری از خون از دریچه‌ها به درون ورید پس بزند و در آن جمع شود.
  • جنسیت. زنان بیشتر در معرض این بیماری هستند. تغییرات هورمونی پیش از قاعدگی یا طی حاملگی و یائسگی، ممکن است یکی از عوامل باشند زیرا هورمون‌های زنانه، میل به شل کردن عروق دارند. درمان‌های هورمونی مانند داروهای ضدبارداری ممکن است خطر ایجاد وریدهای واریسی را افزایش دهند.
  • بارداری. حجم خون بدن طی بارداری افزایش می‌یابد. این تغییر از رشد جنین پشتیبانی می‌کند اما ممکن است وریدهای پاها را نیز بزرگ کند.
  • سابقۀ خانوادگی. اگر سایر اعضای خانوادۀ شما وریدهای واریسی داشته‌اند، شانس شما برای داشتن وریدهای واریسی بیشتر می‌شود.
  • چاقی. چاقی باعث افزایش فشار واردشده به عروق می‌شود.
  • ایستادن یا نشستن به مدت طولانی. حرکت به جریان خون کمک می‌کند.

 

 

 

نویسنده:دکتر عبدالوهاب برادران. متخصص قلب و عروق ، فلوشیپ اینترونشنال کاردیولوژی ( اقدامات مداخله ای قلب ، آنژیوگرافی ، آنژیوپلاستی ) و متخصص درمان واریس با سوابق درخشان تحصیلی و حرفه ای از قبیل رتبه های برتر، دانشجوی نمونه، عضویت در هیات علمی دانشگاه تهران، فلوشیپ آنژیوپلاستی و مدیریت بنیاد قلب سالم، خدمات ارزشمندی در زمینه های مختلف پزشکی مانند اکوقلب، آنژیوگرافی، آنژیوپلاستی و درمان واریس ارائه می نماید.

 

 

contact icon جهت دریافت مشاوره با ما در ارتباط باشید تماس با ما
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *