درمان واریس

درمان واریس پا

درمان واریس پا
دسته‌بندی جراحی
نویسنده iraniseo
زمان مطالعه
تاریخ انتشار ۸ خرداد ۱۴۰۳

در این مقاله به درمان واریس پا میپردازیم . هر سیاهرگی که نزدیک به سطح پوست باشد ، می تواند واریس شود. وریدهای واریسی اغلب بر روی رگ‌های پا تأثیر می‌گذارند. به این دلیل که ایستادن و راه رفتن باعث افزایش فشار در رگ های پایین تنه می شود.

برای بسیاری از افراد، واریس به سادگی یک نگرانی زیبایی است. وریدهای عنکبوتی، شکل معمول و خفیف واریس نیز همینطور هستند. اما واریس می تواند باعث درد و ناراحتی شود. گاهی اوقات آنها منجر به مشکلات سلامتی جدی تری می شوند.

درمان شامل ورزش، بالا بردن پاها هنگام نشستن یا دراز کشیدن، یا پوشیدن جوراب های فشاری است. ممکن است روشی برای بستن یا برداشتن رگ ها انجام شود.

واریس ممکن است باعث درد نشود.

علائم واریس عبارتند از:

♦ رگهایی که به رنگ بنفش تیره، آبی یا همرنگ پوست هستند. بسته به رنگ پوست، این تغییرات ممکن است سخت تر یا راحت تر دیده شوند.
♦ رگ هایی که پیچ خورده و برآمده به نظر می رسند. آنها اغلب شبیه طناب روی پاها هستند.
هنگامی که علائم دردناک واریس وجود دارد، ممکن است شامل موارد زیر باشد که باید درمان واریس پا صورت گیرد :

♦ احساس درد یا سنگینی در پاها.
♦ سوزش، ضربان، گرفتگی عضلات و تورم در ساق پا.
♦ درد شدیدتر پس از نشستن یا ایستادن طولانی مدت.
♦ خارش در اطراف یک یا چند ورید.
♦ تغییر رنگ پوست در اطراف ورید واریسی.
رگ‌های عنکبوتی مانند رگ‌های واریسی هستند، اما کوچک‌تر هستند. رگ‌های عنکبوتی نزدیک‌تر به سطح پوست هستند و ممکن است شبیه تار عنکبوت باشند.

رگ‌های عنکبوتی در پاها ایجاد می‌شوند، اما در صورت نیز دیده می‌شوند. اندازه آنها متفاوت است و اغلب شبیه تار عنکبوت هستند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟
اگر نگران ظاهر و احساس رگ های خود هستید و اقدامات مراقبت از خود کمکی نکرده است، به کلینیک تخصصی درمان واریس ما  مراجعه کنید.

علت های بروز واریس

دریچه های ضعیف یا آسیب دیده می توانند منجر به واریس شوند. شریان ها خون را از قلب به بقیه بدن می برند. سیاهرگ ها خون را از بقیه بدن به قلب باز می گرداند. برای بازگرداندن خون به قلب، سیاهرگ های پا باید بر خلاف نیروی جاذبه عمل کنند.

ماهیچه ها در ساق پا سفت می شوند تا به عنوان پمپ عمل کنند. دیواره سیاهرگ ها به بازگشت خون به قلب کمک می کند. دریچه های کوچک در وریدها با جریان خون به سمت قلب باز می شوند و سپس برای جلوگیری از جریان خون به سمت عقب بسته می شوند. اگر این دریچه‌ها ضعیف یا آسیب دیده باشند، خون می‌تواند به سمت عقب جریان یابد و در رگ‌ها جمع شود و باعث کشیده شدن یا پیچ خوردن رگ‌ها شود.

عوامل خطر و عدم توجه به درمان واریس پا

دو عامل خطر اصلی برای واریس پا عبارتند از:

سابقه خانوادگی. اگر سایر اعضای خانواده واریس داشته باشند، احتمال بیشتری وجود دارد که شما نیز دچار واریس شوید.
چاقی. اضافه وزن فشار بیشتری بر رگ ها وارد می کند.
موارد دیگری که ممکن است خطر ابتلا به واریس را افزایش دهد عبارتند از:

سن. افزایش سن باعث ساییدگی و پارگی دریچه های وریدها می شود که به کنترل جریان خون کمک می کند. با گذشت زمان، این سایش باعث می‌شود که دریچه‌ها اجازه دهند مقداری خون به داخل سیاهرگ‌ها برگردد، جایی که جمع می‌شود.
ارتباط جنسی. زنان بیشتر به این عارضه مبتلا می شوند. هورمون ها تمایل دارند دیواره رگ ها را شل کنند. بنابراین تغییرات در هورمون ها قبل از دوره قاعدگی یا در دوران بارداری یا یائسگی ممکن است یک عامل باشد. درمان های هورمونی، مانند قرص های ضد بارداری، ممکن است خطر ابتلا به واریس را افزایش دهند.
بارداری. در دوران بارداری، حجم خون در بدن افزایش می یابد. این تغییر به کودک در حال رشد کمک می کند اما همچنین می تواند رگ های پا را بزرگتر کند.
ایستادن یا نشستن برای مدت طولانی. حرکت به جریان خون کمک می کند.

عوارض

عوارض واریس نادر است. آنها می توانند شامل موارد زیر باشند:

زخم‌های دردناک می‌توانند روی پوست در نزدیکی رگ‌های واریسی، بیشتر در نزدیکی مچ پا ایجاد شوند. یک نقطه تغییر رنگ روی پوست اغلب قبل از ایجاد زخم شروع می شود. اگر فکر می کنید زخم پا دارید، فوراً به متخصص مراقبت های بهداشتی خود مراجعه کنید.
لخته شدن خون. گاهی اوقات، رگهای عمیق در پاها بزرگتر می شوند. ممکن است باعث درد و تورم پا شوند. برای درد یا تورم مداوم پا به دنبال کمک پزشکی باشید. این می تواند به معنای لخته شدن خون باشد.
خون ریزی. به ندرت رگهای نزدیک به پوست می ترکند. این عمدتا فقط باعث خونریزی جزئی می شود. اما نیاز به کمک پزشکی دارد.
تورم پا. رگ های واریسی طولانی مدت می تواند باعث تورم پاها شود.

راه های جلوگیری و درمان واریس پا

داشتن جریان خون بهتر و تون عضلانی ممکن است خطر ابتلا به واریس را کاهش دهد. همان روش هایی که ناراحتی ناشی از رگ های واریسی را درمان می کنید می تواند به پیشگیری از آنها کمک کند. موارد زیر را امتحان کنید:

به غیر از جوراب های فشرده، از کفش های پاشنه بلند یا جوراب های تنگ استفاده نکنید.
نحوه نشستن یا ایستادن خود را اغلب تغییر دهید.
از یک رژیم غذایی پر فیبر و کم نمک استفاده کنید.
ورزش.
هنگام نشستن یا دراز کشیدن پاهای خود را بالا بیاورید.
وزن مناسبی داشته باشید.

 

 

 

نویسنده:دکتر عبدالوهاب برادران. متخصص قلب و عروق ، فلوشیپ اینترونشنال کاردیولوژی ( اقدامات مداخله ای قلب ، آنژیوگرافی ، آنژیوپلاستی ) و متخصص درمان واریس با سوابق درخشان تحصیلی و حرفه ای از قبیل رتبه های برتر، دانشجوی نمونه، عضویت در هیات علمی دانشگاه تهران، فلوشیپ آنژیوپلاستی و مدیریت بنیاد قلب سالم، خدمات ارزشمندی در زمینه های مختلف پزشکی مانند اکوقلب، آنژیوگرافی، آنژیوپلاستی و درمان واریس ارائه می نماید.

 

 

contact icon جهت دریافت مشاوره با ما در ارتباط باشید تماس با ما
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *