درمان واریس

باورهای غلط درباره واریس

درمان واریس پا و علایم ان
دسته‌بندی لیزر
نویسنده iraniseo
زمان مطالعه
تاریخ انتشار ۱۷ تیر ۱۴۰۳

اگر رگ‌های خونی آبی رنگی در پاهای خود دارید، ممکن است که از نظر شما ناخوشایند باشند اما درواقع علائم آشکاری ایجاد نمی‌کنند. برای برخی از افراد، واریس می‌تواند باعث آسیب پوستی و حتی بدتر از آن منجر به ایجاد لخته‌های خون خطرناک شود.

اگر رگ‌های واریسی به تازگی در پاهای شما ایجاد شده باشند و شما با خود فکر می‌کنید که این رگ‌ها چه هستند، و در مرحله پیشرفته بیماری باشید، اطلاعات زیادی وجود دارد که ممکن است شما را به جهت اشتباهی سوق دهد. از آنجایی که بیشتر افراد در مورد رگ‌هایی مانند این نگران هستند (به خصوص وقتی که در فصول گرمتر به دور خود می‌پیچند و پاها بیشتر در معرض دید هستند)، وارد شدن داستان‌های ساختگی و باورهای غلط در این مورد اجتناب‌ناپذیر خواهد بود. برای کمک به یادگیری حقایق در مورد رگ‌های واریسی، این مقاله بر روی اطلاعتی تمرکز کرده که ممکن است باعث سردرگمی مردم شود، مانند اینکه چه کسانی به واریس مبتلا می‌شوند و چرا، مشکلات سلامتی که ممکن است باعث واریس شود.

باورهای غلط درباره واریس

 

واریس فقط یک مشکل زیبایی است

 

پزشکان مراقبت‌های اولیه و یا سایر افراد می‌گویند که واریس فقط یک مشکل زیبایی است، اما اغلب اوقات ممکن است بیشتر از این باشد.

 

“در تعداد قابل توجهی از بیماران مبتلا به واریس، در نهایت علائم بیماری بروز می‌کند. “رایج‌ترین این علائم شامل درد خفیف، سنگینی، لرزش، گرفتگی و تورم پاها است.” علائم دیگر شامل خشکی شدید و خارش پوست در نزدیکی واریس است. همچنین افراد مبتلا به واریس در معرض خطر ابتلا به یک نوع خطرناک از لخته خون معروف به ترومبوز ورید عمقی هستند.

 

سایر علائم و علائم نه چندان رایج که در کمتر از ۱۰ درصد بیماران مشاهده می‌شود شامل خونریزی، تغییر رنگ پوست، ضخیم شدن پوست و ایجاد زخم است. همه این‌ها ناشی از واریس هستند. متأسفانه، هنگامی که صدمه‌ای به پوست وارد شود، این صدمه معمولاً دائمی خواهد بود. اگر رگ‌های واریسی دارید و علائم آن را تجربه کرده‌اید، قبل از اینکه تغییر پوست شما غیرقابل برگشت شوند، به دنبال مشاوره پزشکی باشید.

 

واریس نشانه اجتناب‌ناپذیری از پیری است

پیری قطعاً رگ‌های واریسی را بدتر می‌کند، هرچند که همه به آن مبتلا نمی‌شوند. این یک روند دژنراتیو است که با افزایش سن بدتر و برجسته‌تر می‌شود. اما جوانان نیز می‌توانند به واریس مبتلا شوند. بسیاری از افراد جوان به دلیل انتخاب سبک زندگی و ژنتیک، دچار واریس می‌شوند. احتمال بروز رگ‌های عنکبوتی در هر سنی وجود دارد، چه ۲۰ ساله باشید و چه ۸۰ ساله

 

 

 

دویدن می‌تواند باعث ایجاد رگ‌های واریسی شود

 

ورزش، از جمله دویدن، معمولاً برای رگ‌های شما خوب است. “ورزش همیشه برای گردش خون مفید است. “پیاده‌روی یا دویدن می‌تواند منجر به پمپاژ بیشتر ماهیچه‌های ساق پا و بازگشت خون بیشتر به قلب شود.”

 

“دویدن باعث ایجاد بیماری نمی‌شود، اگرچه در مورد اینکه آیا ورزش باعث بدتر شدن آن‌ها می‌شود یا نه، اختلاف نظر وجود دارد.” جوراب‌های فشرده‌سازی می‌توانند به جلوگیری از جمع شدن خون در پایین پاها در هنگام ورزش کمک کنند. پزشکان فشرده‌سازی را برای بیمارانی که رگ‌های واریسی خود را درمان نکرده‌اند و به دویدن نیز ادامه می‌دهند، توصیه می‌کنند. هنگامی که دویدن را تمام کرده و خود را سرد کردید، پاهای خود را بالا ببرید.

 

رگ‌های واریسی همیشه قابل مشاهده هستند 

رگ‌های واریسی که قابل مشاهده هستند درست در سطح پوست قرار دارند، اما این رگ‌ها در عمق بیشتر هم رخ می‌دهند، جایی که شما قادر به دیدن آن‌ها نیستید. این مسئله واقعاً به ترکیب پای شما بستگی دارد. اگر بافت چربی زیادی بین عضله و پوست وجود داشته باشد، ممکن است نتوانید آن‌ها راببیند. بعضی اوقات رگ‌های سطحی مانند نوک کوه یخ هستند و چیزهای زیادی در زیر آن جریان دارد که قابل مشاهده نیستند.

 

ایستادن زیاد در محل کار باعث ایجاد واریس می‌شود

اگر شغلی دارید که لازم است زمان زیادی روی پاهای خود بمانید، مثلاً یک معلم یا مهماندار هواپیما، ممکن است رگ‌های واریسی بیشتر باعث آزار شما شوند. اما پزشکان هنوز درمورد اینکه ایستادن طولانی مدت در واقع باعث ایجاد واریس می‌شود یا خیر اتفاق نظر ندارند. اما افراد هنگام ایستادن یا نشستن، بیشتر متوجه علائم واریس خود می‌شوند

 

جراحی تنها گزینه درمانی شما است

شناخت علایم و درمان واریس

 

تنها درمانی که در گذشته برای واریس استفاده می‌شد نوعی جراحی به نام استریپینگ (خارج سازی ورید) است که در آن رگ از طریق جراحی از بدن خارج می‌شود. اما دیگر چنین نیست. با اینکه این روش هنوز رایج‌ترین روش درمانی واریس در سراسر جهان است، اما روش‌های کم تهاجمی که هیچگونه جای زخمی به جا نمی‌گذارند بسیار رایج‌تر شده‌اند.

 

به عنوان مثال، در ابلیشن اندوترمال از سوزن برای انتقال گرما به رگ شما استفاده می‌شود که باعث می‌شود رگ بسته شود و دیگر عملکردی نداشته باشد. با اینکه این روش هیچگونه جای زخمی باقی نمی‌گذارد، اما می‌تواند دردناک باشد و ممکن است قبل از شروع درمان مجبور به دریافت مسکن باشید. “شما باید یک سری تزریق در امتداد ورید انجام دهید تا آن را بی‌حس کنید. در غیر این صورت، شما قادر به تحمل گرما نخواهید بود. ممکن است برای بهبودی به یک روز مرخصی از محل کار نیاز داشته باشید و همچنین لازم است که چند روز به باشگاه نروید و ورزش نکنید.

 

برخی از داروها، به نام داروهای اسکلروسینگ، با ایجاد سوزش رگ را می‌بندند. برخی دیگر چسب‌هایی هستند که رگ را می‌بندند و نیازی به بی‌حس کردن ناحیه ندارند.

 

رگ‌های واریسی خفیف‌تر توسط متخصصین پوست با رویکردهای غیر تهاجمی مانند لیزر درمانی و اسکلروتراپی قابل درمان هستند. “در موارد شدیدتر که ممکن است علائم شدید باشد، مراجعه به جراح عروق برای بررسی گزینه‌های جراحی توصیه می‌شود.”

 

اگرچه درمان واریس به معنای از بین رفتن برخی از رگ‌ها است، اما تعداد زیاد دیگری رگ در بدن وجود دارد که می‌تواند نبود این رگ‌ها را جبران کند. بیشتر جریان خون در رگ‌های پا به هیچ وجه روی سطح پوست نیست. بلکه در رگ‌های عمیق درون عضله جریان دارد. “این رگ‌های عمیق … به راحتی قادرند وظیفه هر رگی که از روی سطح برداشته می‌شود را به عهده بگیرند

 

 

بهبودی پس از درمان واریس دشوار است

درمان‌های جدیدتر زمان ریکاوری کوتاه‌تری دارند. این درمان‌ها در ۲۰ تا ۳۰ دقیقه بدون زمان ریکاوری در مطب انجام می‌شوند و معمولاً بیماران در همان روز می‌توانند به محل کار یا فعالیت‌های روزانه خود بازگردند.

 

رگ‌های واریسی و رگ‌های عنکبوتی اغلب حتی پس از درمان نیز دوباره ظاهر می‌شوند

درمان‌هایی که سال‌ها پیش انجام می‌شد، خطر عود بیماری را افزایش می‌داد. اما روش‌های مدرن امروز بی‌خطر و کارآمدتر است. درمان‌هایی که در مطب پزشک متخصص انجام می‌شود ، ۵٪ احتمال بازگشت دارند.

contact icon جهت دریافت مشاوره با ما در ارتباط باشید تماس با ما
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *